Cellulitis

Cellulitis

 

Čo to vlastne cellulitis je? Ide o dva rôzne pojmy:

a)      samotný latinský názov cellulitis – bunkový zápal – je vyhradený pre erysipel, tzn. pre akútny povrchový bunkový zápal kože zapríčinený streptokokmi

b)      cellulitis je termín používaný najmä v ženských magazínoch, ktoré referujú o nevzhľadnej koži na stehnách v podobe priehlbiniek a zvraštenia. Tieto neestetické tukové útvary vytvárajú pomarančový efekt. Odborný názov je dermatopanniculosa alebo lipohypertrofia.

Lipohypertrofia v preklade znamená zvýšená tvorba, resp. zmnoženie, zväčšovanie tukových buniek (pri nadbytku ženských hormónov). Za vznik lipohypertrofie (celulitídy) je zodpovedný hormón estrogén, ktorý zvláčňuje a zmäkčuje tkanivové väzivo, takže sa môžu tieto bunky (lipocyty) pri odpovedajúcej strave a nedostatku pohybu bez akýchkoľvek zábran rozširovať.

     Postihuje prevažne ženy, u ktorých je výskyt v určitom veku takmer pravidelný. Príčiny sú v konštitučných a fyziologických odlišnostiach oboch pohlaví. U mužov sa vyskytuje vzácne (asi 3%).

     Tkanivové väzivo u žien nie je tak pevné a je celkovo poddajnejšie ako mužské, pretože kolagénne - elastické vlákna prebiehajú u žien súbežne, takže tukové bunky (lipocyty) sú pri tlaku vypudzované hore a tým je podmienený vzhľad pomarančovej kôry. Vzhľadom k tomu, že tehotenstvo je sprevádzané zvýšenou tvorbou estrogénu, objavujú sa prvé celulitické zmeny práve v tomto období, ak sa však neobjavili už skôr. Často sa však tieto príznaky objavujú u mladých dievčat pri nevhodnej antikoncepcii alebo u dievčat s nedostatočným pohybom a s objavujúcimi sa známkami obezity v brušnej oblasti. Okrem toho celulitídu podporuje všetko, čo zadržuje vodu v tele a spomaluje látkovú výmenu.

U mužov naopak prebiehajú kolagénne vlákna v podkoží šikmo. Táto šikmo prebiehajúca mriežka vlákien sa pri zmnožení tukových buniek rozťahuje vodorovným smerom, pretože lipocyty u mužov sú ploskejšie a rozširujú sa. Preto sa nevytvára pomarančová kôra.

     Kultúrny vývoj donútil ľudstvo zahaľovať svoje telo. Predsa všetci, nielen ženy, venujú veľkú pozornosť a starostlivosť  vzhľadu kože a podkožia nielen tváre, ale aj skrytých častí, kde dochádza k usadzovaniu prebytočných tukov zhlukujúcich sa v podobe hrbolčekov. Všetkým vadí tzv. pomarančová koža. Je nesprávne pomenovaná ako celulitída. Postihuje nielen štíhle a aktívne ženy. Postihnutá si prezerá boky a stehná a používa pritom tzv. štípací test. Stačí medzi palec a ukazovák stlačiť pokožku a vyskúšať, či sa na nej vytvoria prehĺbeniny. Aj pocit opuchu je ťažko vyvrátiť. Nie je stopercentne platné vylúčenie opuchu, kedy zatlačením prsta po dobu 10 sekúnd by jamka (prehĺbenina) nemala vzniknúť.

 

Príčiny vzniku celulitídy

 

Ide o viacero faktorov:

a)      nedostatočná alebo nesprávna starostlivosť o kožu zvyšuje náchylnosť k infekciám (erysipel), mykózam (plesňové ochor.),

b)      ženy majú dvojnásobne viac tukových buniek ako muži,

c)      hormonálne príčiny – progesterón a folikulín (vaječníky),

d)      civilizačné faktory – nedostatok pohybu, sedavé zamestnanie...

e)      porucha prietoku lymfy spojená s poruchou krvného obehu je už medicínsky problém a tu musí zasiahnuť lekár.

 

Vývojové stupne celulitídy

 

Celulitída sa prejavuje v niekoľkých fázach:

1.      zmeny vo vodnom metabolizme (niekedy dochádza k prekrveniu kože, opuchom viečok a líc). Príznaky oko pri premenštruačnom syndróme.

2.      nerovnováha v rôznych častiach organizmu bez známok žilnej a miazgovej nedostatočnosti

3.      celulitída s rozvinutými hlavnými príznakmi, kedy je výrazne spomalený prietok lymfy

Najdôležitejším príznakom rozvinutej celulitídy je spomalenie lymfatického odtoku v danej oblasti, na ktorej sa podieľa znížená činnosť svalov. Ak postihnutá používa antikoncepciu, pri familiárnom (dedičnom) zaťažení celulitídou, potom dochádza k progresii (zhoršeniu) stavu. Jediná pomoc je v aplikácii manuálnej lymfodrenáže v požadovanom počte a intenzite. V druhej a tretej fáze môžu vzniknúť bolestivé syndrómy, ktoré môžu byť mylne diagnostikované ako reumatické alebo artritické (artritída=zápal kĺbu) obtiaže.

 

 

Riešenie celulitídy

 

Celulitída nie je ochorenie. Diétnym režimom pri znížení hmotnosti sa neočakáva žiadna redukcia celulitídy, pretože hlavný problém je v kolagénnom väzive, ktoré obklopuje tukové bunky.

Podľa názoru MUDr. Leoša Středu je pochybná akákoľvek terapia kozmetickými prípravkami vo forme krémov, či gelov, u ktorých výrobcovia deklarujú ich proticelulitický efekt. Zo žiadneho kozmetického prípravku neprenikne účinná látka tak hlboko do podkožia, aby mohla akúkoľvek príčinu a prejavy celulitídy ovplivniť. Takýto spôsob liečby je nesprávny a je možné reklamu na takéto prípravky považovať za klamlivú. Niečo iné je kombinácia proticelulitických prípravkov a moderných kozmetických techník.

Odstrániť celulitídu nie je možné, pretože ide o konštitučnú vadu, ktorú môžeme len zastaviť alebo výrazne zmierniť.

Z toho vyplíva, že jediné riešenie je v zmene životného štýlu. Nemôžeme všetkých nútiť do behania alebo do aerobiku, či do veľkých diét. Kúru vedúcu k riešeniu celulitídy môžeme rozdeliť na časť, ktorú si musí riešiť sama postihnutá osoba a druhú časť zveriť do rúk odborníkov.

  1. pravidelná vyvážená strava a dostatočný prísun tekutín,
  2. zvýšenie pohybovej aktivity, ide o športy zaťažujúce svalstvo zadku, brucha a dolných končatín (rekreačný beh, plávanie, jazda na bicykli, tanec, skákanie cez švihadlo). športovať je treba 2 až 3 krát týždenne.
  3. lymfodrenáž a následná masáž sa musí vykonávať pravidelne a dlhodobo, aby došlo k odsunutiu odpadových látok z podkožia, zlepšeniu prekrvenia a podpore látkovej premeny,
  4. starostlivosť o pomarančovú pleť – anticelulitické prípravky sa majú používať najmenej raz denne po sprchovaní alebo po masáži

 

Pretože celulitída nevzniká odrazu a jej proces je zdĺhavý, aj starostlivosť o ňu je prakticky zdĺhavá a doživotná. Ak sa o celulitídu prestaneme starať, v určitom vekovom období dôjde k jej progresii.

 

 

Naspäť

Klasická masáž
Reflexná masáž
Športová masáž
Masáž tváre

Manuálna lymfodrenáž
Kozmetická lymfodrenáž tváre
Jarná detoxikácia
Anticelulitídny program
Anticelulitídna lymfodrenáž>

Reflexná masáž chodidiel
Rašelinový zábal
Elektroliečba - Phyaction
Teploliečba- LAVATHERM
Svetloliečba - BIOPTRON
Formovanie postavy

Pri masážach sa používajú kvalitné aromaterapeutické oleje od firmi NOBILIS Tilia
Ponuka olejov

Permanentky

Naspäť